• تاریخ : ۲۹ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

به گفته گروه بین‌الملل خبرنامه محتوا آنلاین به نقل از تلویزیون الاخباریه سوریه ، “فیصل مقداد” معاون وزیر امور خارجه سوریه درباره هر گونه دخالت نظامی ترکیه در عفرین سوریه هشدار داد.

وی در گفتگو با خبرنگاران به مواضع نظام ترکیه پرداخت و به ترکیه در خصوص هرگونه اقدام نظامی در عفرین هشدار داد و افزود چنین اقدامی تجاوز به خاک جمهوری عربی سوریه قلمداد خواهد شد.

المقداد گفت: «اظهارات سران ترکیه اخیراً نگرانی شدید ما را برانگیخته است. اظهارات مسئولان ترکیه در خصوص به‌صدا آوردن شیپور جنگ در شمال سوریه ما را به‌شدت نگران کرده است و این درحالی است که جمهوری عربی سوریه به‌شدت تمایل دارد که بهترین روابط را با مردم ترکیه برقرار کند. موضع مسئولان ترکیه و اقدامات نیروهای مسلح ترکیه در خاک ما نارضایتی و مخالفت مردم سوریه را به‌طور کامل برانگیخته است. ما به مسئولان ترکیه هشدار می‌دهیم که در صورتی که به آغاز اقدامات نظامی در منطقه عفرین اقدام کند، این اقدام بر اساس حقوق بین الملل عملی تجاوزکارانه از طرف ارتش ترکیه علیه حاکمیت جمهوری عربی سوریه قلمداد خواهد شد و هر گونه تحرک خصمانه ترکیه یا آغاز اقدام نظامی ترکیه علیه جمهوری عربی سوریه با واکنش مناسب سوری‌ها پاسخ داده خواهد شد. آنکارا در صورتی که به هر گونه اقدام نظامی دست بزند وضع خود را به‌عنوان یکی از حامیان حل‌وفصل بحران سوریه پیچیده خواهد کرد و خود را در حد یکی از گروههای تروریستی قرار خواهد داد، یعنی در این صورت هیچ تفاوتی بین اقدامات ترکیه و گروههای تروریستی که در طول هفت سال گذشته سوریه را هدف قرار داده‌اند وجود نخواهد داشت و ما حمایتی را که ترکیه از گروههای تروریستی با مسلح کردن و منتقل کردن آنها به سوریه و با حمایت مالی و همکاری با آنها با هدف کشتار سوریها و تخریب سوریه ارائه کرده‌اند، مدنظر قرار خواهیم داد. حضور نیروهای مسلح ترکیه در خاک سوریه مسئله‌ای به‌طور کامل مردود است و نیروهای قهرمان ارتش سوریه از خاک سوریه با شجاعت تمام دفاع خواهند کرد. هشدار می‌دهیم که نیروهای پدافند هوایی سوریه توان کامل خود را بازیافته است و برای حمله به اهداف هوایی ترکیه در آسمان جمهوری عربی سوریه آمادگی دارد و این به‌معنای این است که در صورتی که جنگنده‌های ترکیه به حریم هوایی سوریه تجاوز کنند نباید خود را در امان بدانند. در نهایت می‌خواهم تأکید کنم و مسئولان ترکیه به‌خوبی بشنوند و این پیام به‌طور روشن به همه کسانی که مسئول هستند برسد، عفرین به‌طور خاص و منطقه شمال و شمال شرقی جمهوری عربی سوریه از ابتدا بخشی از خاک سوریه بوده است و به‌عنوان بخشی از خاک عربی سوریه باقی خواهد ماند».

انتهای پیام/.*

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما