• تاریخ : ۱۱ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری


محتوا آنلاین / ادغام شرکت‌های اینترنتی در حالی اتفاق می‌افتد که بازار اینترنت ثابت کشور روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد. رشد استفاده از دیتای موبایل به‌دلیل سرعت بهتر و قیمت پایین این سرویس نسبت به ADSL در حال حاضر باعث شده بسیاری از کاربران به سمت استفاده از دیتای موبایل بروند تا جایی که براساس اظهارات مدیران شرکت‌های اینترنتی آنها ماهانه بالای ۱۰ هزار پورت خود را از دست می‌دهند. به بن‌بست رسیدن اینترنت ثابت در کشور از موضوعات مورد توجه وزارت ارتباطات نیز هست تا جایی که در چند روز برگزاری هجدهمین نمایشگاه تلکام بارها وزیر ارتباطات و معاونانش از عدم رشد اینترنت ثابت در کشور به‌دلیل نبود سرمایه‌گذاری کافی در این بازار گلایه کردند و از بازیگران این حوزه خواستند با هم اندیشی یکدیگر راهکاری برای برون رفت از این بحران پیدا کنند. ادغام شرکت‌ها با یکدیگر شاید یکی از این راهکارها باشد، راهکاری که بعد از سال‌ها مطرح شدن به تازگی مورد توجه شرکت‌های اینترنتی قرار گرفته است.


روزهای تلخ اینترنت ثابت

اینترنت ثابت در ایران هیچگاه به معنی واقعی کلمه یعنی با کیفیت و سرعت بالا در دسترس کاربران ایرانی قرار نگرفت چرا که اگر در سال‌های ابتدایی گسترش اینترنت پرسرعت در کشور با برخورد گاه و بیگاه لنگرهای کشتی به مسیرهای ارتباطی به نوعی اینترنت کشور دچار اختلال و قطعی دائم می‌شد حالا بزرگترین راه بر سر توسعه اینترنت ثابت در کشور به گفته مقامات وزارت ارتباطات نبود سرمایه‌گذاری کافی است. هر چند شرکت‌های اینترنتی همچنان بزرگترین مانع بر سر توسعه شبکه خود را انحصار در شبکه مخابراتی کشور و قانون گذاری‌های ناکارآمد در این عرصه می‌دانند.به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و فعالان اینترنتی، دولت نهم و دهم باوری به توسعه اینترنت در کشور نداشت و همین بی‌توجهی و عدم توسعه زیرساخت‌های اینترنت در همین سال‌ها نیز در نهایت باعث شد با روی کار آمدن دولت یازدهم، وزارت ارتباطات این دولت، برنامه‌ها و سیاستگذاری ‌های مشخص برای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور در نظر بگیرد. در نهایت نیز این توسعه‌های زیرساخت از نظر کمی باعث افزایش تعداد کاربران اینترنت و افزایش میزان پهنای باند مصرفی در کشور شدند و در بخش موبایل نیز شکست انحصار ارائه خدمات نسل سوم و بالاتر باعث رشد کاربران دیتای موبایل شد اما هیچ کدام از این برنامه‌ها کیفیت و بهبود سرعت اینترنت ثابت را به همراه نداشتند.


اگر در کشورهای پیشرفته دنیا هنوز نزدیک به ۶۰ درصد کاربران از طریق اینترنت ثابت به دنیای مجازی اتصال پیدا می کنند اما در ایران این دیتای موبایل است که یکه تاز بازار است و همین شرایط را به سمتی پیش برده تا برخی پیش‌بینی کنند اینترنت ثابت در کشور روزهای پایانی خود را می گذراند. براساس آمار پرتال وزارت ارتباطات میزان کاربران دیتای همراه سه اپراتور تلفن همراه از سال ۹۳ و بعد از شکست انحصار خدمات نسل سوم و بالاتر همراه تا پایان خرداد ماه سال ۹۶، بیش از ۴۱ میلیون کاربر است. این در حالی است که تعداد کاربران اینترنت ثابت کشور بعد از تقریباً ۱۵ سال فعالیت شرکت‌های اینترنت به ۱۰ میلیون مشترک می رسد. حالا وزارت ارتباطات با بحران جدی به خاطر عدم توسعه اینترنت ثابت در کشور روبه رو شده است تا آنجا که وزیر ارتباطات در افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه تلکام با اشاره به رشد دیتای موبایل و به اشباع رسیدن این بازار از وضعیت بد توسعه اینترنت ثابت در کشور گلایه کرد و گفت: عدم توسعه اینترنت ثابت موانع زیادی پیش روی توسعه خدمات نوین در کشور ایجاد کرده است. در حال حاضر زیرساخت‌های زیادی فراهم شده اما روی این زیرساخت‌ها سرویس‌های قابل توجهی وجود ندارد. او در این سخنرانی عامل اصلی عدم رشد اینترنت ثابت در کشور را نبود سرمایه‌گذاری کافی شرکت‌ها برای ورود به حوزه فیبرنوری اعلام و تأکید کرده بود بهترین راه حل برای رسیدن به این سرمایه بزرگ ادغام شدن شرکت‌های اینترنتی با یکدیگر است.


فعالان کمتر، رقابت بهتر

زمانی که وزارت ارتباطات دولت یازدهم تصمیم به ایجاد تغییرات اساسی برای توسعه اینترنت در کشور گرفت تا تمام عقب افتادگی‌های سال‌های گذشته در این حوزه جبران شود یکی از این کارها علاوه بر تغییرات اساسی در شبکه زیرساخت کشور، تغییر در پروانه شرکت‌های اینترنتی بعد از ده سال بود. در این تغییر پروانه، ۱۷ شرکت توانستند پروانه جدید ارتباطات ثابت یا FCP دریافت کنند تا بتوانند بر خلاف پروانه‌های قدیمی خود بدون محدودیت امکان استفاده از تکنولوژی‌های جدید ارتباطی برای ارائه سرویس با کیفیت به کاربران خود را داشته باشند. اما در نهایت این پروانه‌ها نیز تاکنون نتوانسته شرکت‌های اینترنتی را از این عقب ماندگی در بخش توسعه اینترنت ثابت در کشور نجات دهد. از جمله اصلی‌ترین دلیل نجات بخش نبودن پروانه‌های FCP، تعداد زیاد آن است.


در سال ۹۴ و زمانی که این پروانه به درخواست کنندگانش ارائه شد بسیاری از کارشناسان اینترنتی اعلام کردند که واگذاری این تعداد پروانه بازار اینترنت را با چالش جدیدتری روبه رو خواهد کرد. چرا که تا پیش از این پروانه، مخابرات حاضر به ارائه امکانات به ۱۱ شرکت دارنده pap برای توسعه شبکه هایشان نمی‌شد و حالا با ۱۷ پروانه و کمبود منابع دریافت امکانات با دشواری‌های چند برابری همراه خواهد شد.همان زمان و در مقابل اعتراض گروهی از شرکت‌ها به افزایش پروانه‌های اینترنتی سازمان تنظیم مقررات اعلام کرد این سازمان نیز به‌دنبال افزایش بازیگران این حوزه نیست اما نمی‌تواند جلوی شرکت‌هایی را که توانسته‌اند پیش شرط‌های دریافت پروانه را آماده کنند نیز بگیرد و به آنها پروانه اعطا نکند. از سوی دیگر نیز محمود واعظی وزیر ارتباطات دولت یازدهم در مراسم اهدای پروانه FCP اعلام کرد که او نیز از شرکت‌ها خواسته تا برای انجام کار بزرگتر و توسعه بیشتر شرکت‌های اینترنتی با یکدگیر ادغام و یک کنسرسیوم تشکیل دهند اما این خواسته مورد استقبال شرکت‌های اینترنتی خواهان پروانه FCP قرار نگرفته است.


اما حالا بعد از یک و نیم سال از طرح پیشنهادی محمود واعظی برای ادغام شرکت‌های اینترنتی با یکدیگر نخستین گام در این زمینه توسط شرکت پارس آنلاین برداشته شد. این شرکت باسابقه و قدیمی بازار حالا و بعد از مذاکرات فشرده با شرکت‌های وب ادغام می‌شود. هرچند که ادغام نهایی این دو شرکت نیاز به تأییدیه رگولاتوری دارد اما در همین ابتدای کار وزیر ارتباطات و بسیاری از شرکت‌های اینترنتی از این حرکت استقبال کرده‌اند.در همین خصوص محمدرضا کریمی، فعال اینترنتی می‌گوید: «از همان ابتدا نیز باید شرکت‌های اینترنتی برای جلو‌گیری از هدر رفت سرمایه با یکدیگر ادغام می‌شدند اما متأسفانه هیچ شرکتی در آن زمان از این طرح استقبال نکرد. اما حالا ادغام اخیر یک قدم مثبت است و از سرمایه‌گذاری موازی و هدر رفت سرمایه در این حوزه جلو‌گیری می‌کند.»


وی در ادامه در خصوص اینکه چرا شرکت‌ها حالا به فکر ادغام با یکدیگر افتاده‌اند به ایران گفت:«بعد از شکست انحصار خدمات نسل سوم و بالاتر و به‌دلیل اینکه اینترنت پرسرعت در کشور با توسعه همراه نشده بود کاربران به سمت استفاده از دیتای موبایل کشیده شدند از سوی دیگر شرکت‌های اینترنت ثابت به خاطر سرمایه‌گذاری بالایی که توسعه شبکه براساس فیبرنوری نیاز داشت نتوانستند به سمت ارائه اینترنت با تکنولوژی‌های روز بروند همین باعث از دست رفتن مشتریانشان شد. مجموعه این شرایط باعث شده تا برخی شرکت‌ها احساس خطر کنند و برای توسعه شبکه خود به فکر ادغام با یکدیگر برای رسیدن به یک سرمایه بزرگ باشند. این فعال اینترنتی تأکید می‌کند که در این ادغام باید همه جوانب کار در نظر گرفته شود تا منافع هیچ یک از طرفین به خطر نیفتد در نهایت این شرکت‌ها با تشکیل یک کنسرسیوم قوی می‌توانند توان رقابت مقابل مخابرات را داشته باشند. رقابتی که در نهایت به نفع کاربران نهایی تمام خواهد شد و دیگر شرکت‌ها نیز باید به فکر ادغام باشند چرا که هیچ دارنده پروانه FCP به تنهایی توان سرمایه‌گذاری روی فیبر نوری برای توسعه اینترنت ثابت در کشور را ندارد./ روزنامه ایران 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما